MIŁOŚĆ NIE WYKLUCZA - LUTY W CLOUDMINE

Cieszymy się, że możemy zaprosić Was do przeczytania wywiadu z Pawłem Szamburskim ze stowarzyszenia MIŁOŚĆ NIE WYKLUCZA. MNW są partnerem miesiąca miłości w Cloudmine, a poniżej możecie się dowiedzieć czym stowarzyszenie się zajmuje i jakie ma plany na 2021 rok.
Niech żyje miłość!
Cloudmine: Opowiedzcie w kilku zdaniach o najważniejszych celach Waszego stowarzyszenia.

Paweł Szamburski: Miłość Nie Wyklucza ma już 10 lat, a od 2013 roku działamy na rzecz równości małżeńskiej w Polsce. Nasza działalność opiera się na trzech filarach:
Pomagamy zrozumieć - wyjaśniamy co to jest równość małżeńska i jak o niej rozmawiać. Trzymamy rękę na pulsie jeśli chodzi o badania opinii publicznej czy sytuację w kraju i na świecie. Tworzymy publikacje "Przewodnik po równości małżeńskiej" i "Orientuj się!", które są pigułkami wiedzy na temat społeczności LGBT+.
Zmieniamy prawo - opracowaliśmy i realizujemy strategię wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce. Stworzyliśmy projekt ustawy o równości małżeńskiej (złożony w 2020 do Sejmu). Współkoordynujemy działania koalicji na rzecz związków partnerskich i równości małżeńskiej (obecnie toczy się proces w Europejskim Trybunale Praw Człowieka). W 2019 zorganizowaliśmy Kongres LGBT+, na którym 27 polskich organizacji podsiano Deklarację Kongresu LGBT+ czyli zbiór potrzeb i rozwiązań dla społeczności LGBT+. Byliśmy również przewodniczącą organizacją, która stworzyła Warszawską Deklarację LGBT+ podpisaną przez Rafała Trzaskowskiego w 2019 roku.
Tworzymy społeczność - wychodzimy do ludzi, jesteśmy obecni na Marszach Równości i wydarzeniach towarzyszących. Przekazujemy historię par LGBT+. Współorganizujemy akcje jak "Polonez Równości" czy "Niezniszczalna tęcza". Tworzymy kampanie społeczne jak "Mówię jak jest" czy "Tęczowych świąt". Współpracujemy z pozostałymi organizacjami w Polsce oraz wysyłamy nasze materiały nawet do najmniejszych miejscowości w Polsce.

Czy w ostatnich miesiącach/latach czujecie, że przybywa osób, które chcą Was wspierać i szerzyć Wasze wartości?

Tak, zdecydowanie. Szczególnie ubiegły rok był pod tym względem warty odnotowania. Rosnąca nagonka ze strony kościoła, rządu oraz mediów publicznych miała kulminację podczas kampanii wyborczej, gdy padły słowa o tym, że "osoby LGBT to nie ludzie". Druga istotna sprawa w 2020 to zatrzymanie Margot na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Wywołało to falę protestów i reakcji na całym świecie. Osoby zaczęły się solidaryzować, wspierać organizacje działajcie na rzecz społeczności LGBT+, organizować działania i akcje. Te zmiany dobrze również pokazuje ilość Marszów Równości organizowanych w Polsce. W 2017 roku było ich 7, w 2018 już 16, w 2019 rekordowa liczba 30 Marszów Równości. Gdyby nie pandemia to 2020 zapewne jeszcze bardziej obfitował by w wydarzenia pride w Polsce.


Co możnaby poradzić osobie, która w związku ze swoją seksualnością i atmosferą w Polsce czuje się zagubiona?

Przede wszystkim dać takiej osobie do zrozumienia, ze nie jest sama. Jest wiele miejsc i organizacji, które służą pomocą. I gdzie zawsze może się zwrócić po pomoc. Stworzyliśmy specjalną stronę, gdzie można uzyskać pomoc w tym zakresie: www.mnw.org.pl/pomoc

Czy w 2021 przewidujecie jakieś specjalne akcje w ramach swoich działań?

Dużo jest uzależnione od sytuacji z koronawirusem. W ubiegłych latach dosyć często wychodziliśmy do ludzi z okazji właśnie Marszów Równości (i innych głównie tęczowych wydarzeń), gdzie mieliśmy swoje stoiska. Osoby miały możliwość z nami porozmawiać, zgarnąć nasze materiały i naklejki. Mamy nadzieję, że w tym roku również będzie na to okazja. Skoro się udało być w kilku miejscach w 2020 to również na to liczymy w tym roku. :) Poza tym codziennie działamy na naszych social mediach, które są w pandemii naszymi kluczowymi kanałami komunikacji. Pracujemy również nad nową kampanią "Jesteśmy rodziną", w której skupimy się na tęczowych rodzinach w Polsce. Kontynuujemy nasze projekty dla młodzieży "Mówię, jak jest" oraz "Orientuj się!". Cały czas również rozwijamy nasz sklep internetowy. Działamy nad uruchomieniem Funduszu Prawo Nie Wyklucza. Pracy jest dużo tak jak i również pomysłów.